RiverArtsFest features three music stages and strolling performers throughout the three days.


FRIDAY, OCT. 21

Rockin’ Art Show - Free admission

Sponsored by the Downtown Memphis Commission & South Main Association

unspecified-1.jpg

6:15P-7:00P
Mark Edgar Stuart
(singer/songwriter)

7:10P-8:10P
Memphis Ukulele Band
(ukulele-based pop)

8:30P-10:00P
Squirrel Nut Zippers
(eclectic Americana)

 


Saturday, October 22

FIREHOUSE STAGE

by The Commercial Appeal & Hyde Family Foundation

11:00A-12:15P
Rusty Pieces
(bluesy country)

12:30P-1:45P
Alice Hasen & Mulberry Jam
(gypsy bluegrass)

2:00P-3:15P
Joyce Cobb
(blues/soul)

3:30P-4:45P
Artistik Approach
(soulful a cappella)

5:00P-6:30p
Blind Mississippi Morris
(blues)

GE PATTERSON STAGE

 by Downtown Memphis Commission & Levitt Shell

11:15A-12:15P
Grace Askew
(blues/country)

12:30P-2:00P
Deering & Down
(soulful pop)

2:15P-3:30P
Marcella Simien
(blues/jazz)

3:45P-5:15P
Forest Fire Gospel Choir
(indie rock & pop)

5:30P-7:00P
Airside
(indie rock & pop)

SOUTH STAGE

by Heavy Machines

Noon-1:15P
Electric Child
(teens rock)

1:45P-3:00P
Overton Ovation
(high school band)

3:15P-4:45P
Nancy Apple
(country)

5:00P-6:30P
Young Petty Thieves
(folk/Americana)

STROLLING MUSICIANS & Performers

11:00A-2:00P
Patty Carreras
(mime)

Noon-3:00P
Los Cantadores
(mariachi)

Noon-6:00P
Adam Maldonado
(personalized poetry)

1:00P-5:00P
Terry "Big T" Williams
(solo blues)

2:00P-5:00P
William Stiles
(Elvis tribute artist)

2:00P-5:00P
Side Street Steppers
(ragtime)

3:00P-6:00P
South Side Supper Club
(jazz standards)


SUNDAY, OCT. 23

FIREHOUSE STAGE

by Commercial Appeal & Hyde Foundation

Noon-1:15P
Beth Luscombe Strings
(string trio)

1:30P-2:30P
Brian "Breeze" Cayolle
(Dixieland & jazz)

2:45P-3:45P
Loveland Duren
(singer/songwriter)

4:00P-5:00P
Davis Coen & the Change
(singer/songwriter)

GE PATTERSON STAGE

 by Downtown Memphis Commission & Levitt Shell

Noon-1:00P
Summer Avenue
(young pop)

1:15P-2:30P
The Band Camino
(college pop)

2:45P-4:00P
Avon Dale
(blues/soul/rock)

4:15P-5:30P
Dead Soldiers
(rockin' Americana)

SOUTH STAGE

by Heavy Machine

Noon-1:15P
School of Rock
(teens rock)

1:30P-2:30P
Chinese Connection Dub Embassy
(reggae)

2:45P-3:45P
Tennessee Mass Choir
(gospel)

4:00P-5:00P
Elmo & the Shades
(Memphis R&B)

STROLLING MUSICIANS & ACTS

Noon-5:00P
Adam Maldonado
(personalized poetry)

11:30A-2:30P
Patty Carreras
(mime)

Noon-3:00P
Jazz Age Jukebox
(victrola DJ)

1:00P-4:00P
South Side Supper Club
(jazz standards)

1:00P-4:00P
Hot Foot Honeys
(tap-dance group)

1:00P-5:00P
Terry "Big T" Williams
(solo blues)

2:00P-5:00P
William Stiles
(Elvis tribute artist)

*Lineup subject to change.