Artist Awards.

Our roving panel of expert judges visit artist booths throughout the Artist Market meeting the artists and searching for outstanding work.

2015 Award Winners

BEST OF SHOW
Matthew Hatala – Wood
Danielsville, GA

BEST OF CERAMICS
Santiago Gutierrez
Knightdale, NC
santiagoceramicart.com

BEST OF DIGITAL ART
Sarah Collier
Wilmington, NC
thecharmschooldropout.com

BEST OF DRAWING
Gary Bachers
New Boston, TX
garybachers.com

BEST OF FIBER & LEATHER
Suzanne Ens
Villa Rica, GA
fringeartz.com

BEST OF GLASS
Thomas Spake
Chattanooga, TN
thomasspakestudios.com

BEST OF GRAPHICS & PRINTMAKING
Kim Eubank
Richmond, VA
kimeubank.com

BEST OF JEWELRY
Michael Stephens
Edinburg, PA
silverandbold.com

BEST OF MEMPHIS
Elizabeth Holliday- Fiber
Memphis, TN
denovostyle.etsy.com

BEST OF METALWORKS
Luke Proctor
Mt. Horeb, WI
lproctorironworks.com

BEST OF MIXED MEDIA
Tiffany Owenby
Rutherfordton, NC
tiffanyowenby.com

BEST OF PAINTING
Vladimir Ovtcharov
Albuquerque, NM
ovtcharovart.com

BEST OF PHOTOGRAPHY
Michael Paul Cole
Hannibal, MO
michaelpaulcole.com

BEST OF SCULPTURE
Sharon Matusiak
Marion, IL
wolfcreekstudio.com

BEST OF WOOD
Dennis Paullus
Arlington, TN
dennispaullus.pro

MERIT WINNERS
Craig McMillan – ceramics
Folsom, LA

Geoffrey Harris – digital art
Lexington, SC

 

Julie Keaton-Reed – drawing
Howey-in-the-Hills, FL

Andrea LeBeau – fiber
Carbondale, IL

Chris McCarthy – glass
St. Louis, MO

 

Mel Fleck – graphics and printmaking
Taylorsville, KY

Kerri Norman – jewelry
Brookline Park, MN

Jessica Weiss – jewelry
Knoxville, TN

 

Bruce Holmberg- metalworks
Brooklyn, NY

Mick Whitcomb – mixed media
Springfield, MO

Olive Kraus – painting
Hannibal, MO

 

Angela Kullman – photography
Elkhorn, WI

Hunter Brown – sculpture
Hensley, AR

Peter Rajuwa – sculpture
Indianapolis, IN

Tanya Gerard – wood

2014 Award Winners

BEST OF SHOW
Thomas Spake (Glass)

BEST OF DIGITAL ART
Sarah Collier

BEST OF PAINTING
Laura Meddaugh

BEST OF METALWORKS
Luke Proctor

BEST OF WOOD
Dennis Paullus

BEST OF MIXED MEDIA
Phil Woodward

BEST OF DRAWING
Erin Curry

BEST OF JEWELRY
Lisa Toland

BEST OF SCULPTURE
Steven Meadows

BEST OF PHOTOGRAPHY
Walter Arnold

BEST OF FIBER
Lisa Mergen

BEST OF GLASS
Richard Ryan

BEST OF CERAMICS
Andrew Otis

2013 Award Winners

BEST OF SHOW
Sharon Spillar

BEST OF DIGITAL/GRAPHICS
Mel Fleck

BEST OF METALWORKS
Cherie Haney

BEST OF WOOD
Jay McDougall

BEST OF MIXED MEDIA
Tiffany Ownbey

BEST OF DRAWING
Gary Bachers

BEST OF JEWELRY
Matthew Naftzger

BEST OF SCULPTURE
Michael Terra

BEST OF PHOTOGRAPHY
Gary Love

BEST OF FIBER & LEATHER
Elizabeth Holliday

BEST OF GLASS
Thomas Spake

BEST OF CERAMICS
Craig McMillin

BEST OF MEMPHIS
Dennis Paullus

2011 Award Winners

BEST OF SHOW
Robert Kastrinos

BEST OF CERAMICS
Craig McMillan

BEST OF DRAWING
Ron Hoyle

BEST OF FIBER
Aos AMit

BEST OF GLASS
Mitchell Berg

BEST OF JEWELRY
Michael Stephens

BEST OF METAL
Cecile Keith

BEST OF MIXED MEDIA
Sloane Bibb

BEST OF PAINTING
Amy Leigh Carstenson

BEST OF PHOTOGRAPHY
Neil Brown

BEST OF WOOD
Jay McDougall

BEST OF MEMPHIS
Lester Jones

2011 Merit Awards

Tim Peters (Ceramics)

Michael Terra (Ceramics)

Yevette Lubbers (Glass)

Cameron & Jan Smith (Glass)

Paul Wilsea & Carol O’Brien (Glass)

Kim Young (Jewelry)

Bond Blackmon (Jewelry)

Daphne Covington (Painting)

Frank Gee (Painting)

Lorri Honeycutt (Photography)

Kevin Harrington (Wood)